Skip to main content

Physical Chemistry PYQ

NEET UG Chemistry — Physical Chemistry previous year questions with solutions.

Browse by Year

Physical Chemistry at a glance

Questions per year

571 across 25 years

Difficulty mix

571 total
  • easy184 · 32%
  • medium243 · 43%
  • hard144 · 25%

Subtopic-wise weightage

Breakdown of the 563 Physical Chemistry questions tagged to a subtopic, by year — darker cells mean more questions.

SubtopicWeightageTotal202520242023202220212020201920182017201620152014201320122011201020092008200720062005200420032002
Equilibrium
17.4%
98373414633353554758333253
Chemical Kinetics
14.7%
8326442442233434496323252
Chemical Thermodynamics & Thermochemistry
14.4%
81274225412322233546243454
Electrochemistry
13.5%
7613452341162255358632122
Atomic Structure
13.3%
75256424411344543464121122
Solutions
10.3%
58342224524315342114312
Some Basic Concepts (Mole Concept)
8.0%
4524221221621211723112
Redox Reactions
5.2%
29122113212112151111
Solid State
1.4%
81421
States of Matter
0.9%
5311
Surface Chemistry
0.5%
3111
Environmental Chemistry
0.4%
211
All subtopics563163827241329291111242715282529294441161718122119
FewerMore questions

All Physical Chemistry Questions (571)

The unit of rate constant for a first-order reaction is:

2026
easy
mcq

For the reaction 2SO₂(g) + O₂(g) ⇌ 2SO₃(g), ΔH = -198 kJ. Which condition favours forward reaction?

2026
medium
mcq

Among the following choose the ones with equal number of atoms. A. 212 g of $\mathrm{Na}_2 \mathrm{CO}_3(\mathrm{~s})$ [molar mass $=106 \mathrm{~g}$ ] B. 248 g of $\mathrm{Na}_2 \mathrm{O}$ (s) [molar mass $=62 \mathrm{~g}$ ] C. 240 g of $\mathrm{NaOH}(\mathrm{s})$ [molar mass $=40 \mathrm{~g}]$ D. 12 g of $\mathrm{H}_2(\mathrm{~g})$ [molar mass $=2 \mathrm{~g}$ ] E. 220 q of $\mathrm{CO}_2(\mathrm{q})$ [molar mass $\left.=44 \mathrm{~g}\right]$ Choose the correct answer from the options given below:

2025
medium
mcq

$\begin{aligned} &\text { Consider the following compounds: }\\ &\mathrm{\underline{K}O}_2, \mathrm{H}_2 \mathrm{\underline{O}}_2 \text { and } \mathrm{H}_2 \mathrm{\underline{S}O}_4 \text {. } \end{aligned}$ The oxidation states of the underlined elements in them are, respectively,

2025
easy
mcq

If the molar conductivity $\left(\Lambda_{\mathrm{m}}\right)$ of a $0.050 \mathrm{~mol} \mathrm{~L}^{-1}$ solution of a monobasic weak acid is $90 \mathrm{~S} \mathrm{~cm}^2 \mathrm{~mol}^{-1}$, its extent (degree) of dissociation will be [Assume $\Lambda_{+}^{\circ}=349.6 \mathrm{~S} \mathrm{~cm}^2 \mathrm{~mol}^{-1}$ and $\left.\Lambda_{-}^{\circ}=50.4 \mathrm{~S} \mathrm{~cm}^2 \mathrm{~mol}^{-1}.\right]$

2025
medium
mcq

If the rate constant of a reaction is $0.03 \mathrm{~s}^{-1}$, how much time does it take for $7.2 \mathrm{~mol} \mathrm{~L}^{-1}$ concentration of the reactant to get reduced to $0.9 \mathrm{~mol} \mathrm{~L}^{-1}$ ? (Given $: \log 2=0.301$ )

2025
medium
mcq

Which of the following aqueous solution will exhibit highest boiling point?

2025
medium
mcq

Dalton's Atomic theory could not explain which of the following?

2025
easy
mcq

Energy and radius of first Bohr orbit of $\mathrm{He}^{+}$and $\mathrm{Li}^{2+}$ are [Given $\mathrm{R}_{\mathrm{H}}=2.18 \times 10^{-18} \mathrm{~J}, \mathrm{a}_0=52.9 \mathrm{pm}$ ]

2025
medium
mcq

Higher yield of NO in $\mathrm{N}_2(\mathrm{~g})+\mathrm{O}_2(\mathrm{~g}) \rightleftharpoons 2 \mathrm{NO}(\mathrm{g})$ can be obtained at [ $\Delta \mathrm{H}$ of the reaction $=+180.7 \mathrm{~kJ} \mathrm{~mol}^{-1}$ ] A. higher temperature B. lower temperature C. higher concentration of $\mathrm{N}_2$ D. higher concentration of $\mathrm{O}_2$ Choose the correct answer from the options given below :

2025
easy
mcq

Phosphoric acid ionizes in three steps with their ionization constant values $\mathrm{K}_{\mathrm{a}_1}, \mathrm{~K}_{\mathrm{a}_2}$ and $\mathrm{K}_{\mathrm{a}_3}$, respectively, While K is the overall ionization constant. Which of the following statements are true? A. $\log \mathrm{K}=\log \mathrm{K}_{\mathrm{a}_1}+\log \mathrm{K}_{\mathrm{a}_2}+\log \mathrm{K}_{\mathrm{a}_3}$ B. $\mathrm{H}_3 \mathrm{PO}_4$ is a stronger acid than $\mathrm{H}_2 \mathrm{PO}_4^{-}$and $\mathrm{HPO}_4^{2-}$ C. $K_{a_1}\gt K_{a_2}\gt K_{a_3}$ D. $\mathrm{K}_{\mathrm{a}_1}=\frac{\mathrm{K}_{\mathrm{a}_3}+\mathrm{K}_{\mathrm{a}_2}}{2}$ Choose the correct answer from the options given below:

2025
medium
mcq

The ratio of the wavelengths of the light absorbed by a Hydrogen atom when it undergoes $\mathrm{n}=2 \rightarrow \mathrm{n}=3$ and $\mathrm{n}=4 \rightarrow \mathrm{n}=6$ transitions, respectively, is

2025
medium
mcq

$\mathrm{C}(\mathrm{~s})+2 \mathrm{H}_2(\mathrm{~g}) \rightarrow \mathrm{CH}_4(\mathrm{~g}) ; \Delta \mathrm{H}=-74.8 \mathrm{~kJ} \mathrm{~mol}^{-1}$ Which of the following diagrams gives an accurate representation of the above reaction? $[\mathrm{R} \rightarrow$ reactants; $\mathrm{P} \rightarrow$ products $]$

2025
easy
mcq

The conjugate base of H₂SO₄ is:

2025
easy
mcq

If the half-life $\left(\mathrm{t}_{1 / 2}\right)$ for a first order reaction is 1 minutes, then the time required for $99.9 \%$ completion of the reaction is closest to:

2025
medium
mcq

Match List - I with List - II $\begin{array}{llll} & \begin{array}{l} \text { List-I } \\ \text { (Example) } \end{array} & & \begin{array}{l} \text { List-II } \\ \text { (Type of Solution) } \end{array} \\ \text { A. } & \text { Humidity } & \text { I. } & \text { Solid in solid } \\ \text { B. } & \text { Alloys } & \text { II. } & \text { Liquid in gas } \\ \text { C. } & \text { Amalgams } & \text { III. } & \text { Solid in gas } \\ \text { D. } & \text { Smoke } & \text { IV. } & \text { Liquid in solid } \end{array}$ Choose the correct answer from the options given below:

2025
easy
mcq

5 moles of liquid X and 10 moles of liquid Y make a solution having a vapour pressure of 70 torr. The vapour pressures of pure X and Y are 63 torr and 78 torr respectively. Which of the following is true regarding the described solution?

2025
medium
mcq

The standard heat of formation, in $\mathrm{kcal} / \mathrm{mol}^{\text {of }} \mathrm{Ba}^{2+}$ is : [Given : standard heat of formation of $\mathrm{SO}_4^{2-}$ ion (aq) $=-216 \mathrm{kcal} / \mathrm{mol}$, Standard heat of crystallisation of $\mathrm{BaSO}_4(\mathrm{~s})=-4.5 \mathrm{kcal} / \mathrm{mol}$, standard heat of formation of $\left.\mathrm{BaSO}_4(\mathrm{~s})=-349 \mathrm{kcal} / \mathrm{mol}\right]$

2025
medium
mcq

For the reaction $\mathrm{A}(\mathrm{g}) \rightleftharpoons 2 \mathrm{~B}(\mathrm{~g})$, the backward reaction rate constant is higher than the forward reaction rate constant by a factor of 2500 , at 1000 K . [Given : $\mathrm{R}=0.0831 \mathrm{~L} \mathrm{~atm} \mathrm{~mol}^{-1} \mathrm{~K}^{-1}$ ] $\mathrm{K}_{\mathrm{p}}$ for the reaction at 1000 K is

2025
medium
mcq

Given below are two statements: Statement I: The Balmer spectral line for $H$ atom with lowest energy is locateld at $\frac{5}{36} R_H \mathrm{~cm}^{-1}$. $\left(\mathrm{R}_{\mathrm{H}}=\right.$ Rydberg constant $)$ Statement II: When the temperature of blackbody increases, the maxima of the curve (intensity and wavelength) shifts to shorter wavelength. In the light of the above statements, choose the correct answer from the options given below:

2024
medium
mcq

1 gram of sodium hydroxide was treated with 25 mL of 0.75 M HCl solution, the mass of sodium hydroxide left unreacted is equal to

2024
hard
mcq

Mass of glucose $\left(\mathrm{C}_6 \mathrm{H}_{12} \mathrm{O}_6\right)$ required to be dissolved to prepare one litre of its solution which is isotonic with $15 \mathrm{~g} \mathrm{~L}^{-1}$ solution of urea $\left(\mathrm{NH}_3 \mathrm{CONH}_2\right)$ is (Given: Molar mass in $\mathrm{g} \mathrm{mol}{ }^{-1} \mathrm{C}: 12, \mathrm{H}: 1, \mathrm{O}: 16, \mathrm{~N}: 14$ )

2024
hard
mcq

The plot of osmotic pressure $(\Pi)$ vs concentration ( $\mathrm{mol} \mathrm{L}^{-1}$ ) for a solution gives a straight line with slope 25.73 $\mathrm{L}^{\text {bar mol-1}}$. The temperature at which the osmotic pressure measurement is done is

2024
medium
mcq

The amount of glucose required to prepare 250 mL of $\frac{\mathrm{M}}{20}$ aquepus solution is : (Molar mass of glucose : $180 \mathrm{~g} \mathrm{~mol}^{-1}$ )

2024
medium
mcq