Skip to main content

The cost of type 1 rice is Rs. 20 per kg and type 2 rice is Rs. 30 per kg. If both Type 1 and Type 2 are mixed in the ratio 2:3, then the price per…

CUET UG 2025 — Mathematics Arithmetic

2025mcqeasy

The cost of type 1 rice is Rs. 20 per kg and type 2 rice is Rs. 30 per kg. If both Type 1 and Type 2 are mixed in the ratio 2:3, then the price per kg of the mixed variety is

Official previous-year question

Held on 3 Jun 2025 · Verified 13 Jul 2026.

Options

  1. A

    Rs.26

  2. B

    Rs.24

  3. C

    Rs.30

  4. D

    Rs.32

Did you get this right?

Sign in to track your attempts and accuracy.

Your note

Sign in to keep a private note on this question. Nothing you write is ever public.

CUET UG Arithmetic in other years

More CUET UG Arithmetic questions

Other Mathematics topics for CUET UG

Keep practicing Arithmetic

Work through every CUET UG Arithmetic PYQ, year by year.

Browse all Mathematics topics